Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vážení chovatelé a majitelé plemene rotvajler.

 

Předkládám návrh ke zrušení povinné účasti svodu plemeníků, případně tento svod nahradit doživotní bonitací .


1/ Zrušení povinné účasti na svodu plemeníků ( zrušení svodu plemeníků)

2/ Nahradit svod plemeníků doživotní bonitací

 

1/ Svod plemeníků by byl pouze jako nepovinná akce - prezentace psa. Záleželo by na majiteli, zda svého psa chce veřejně prezentovat  či ne.

V dnešní době, kdy na svod plemeníků převážně jezdí jen povinně předvádění psi s majiteli a nikoliv zájemci o výběr potencionálního plemeníka, přijde mi zbytečné, být povinností pro každého psa účastnit se každé dva roky svodu plemeníků a platit 420,- Kč.

 

2/ Nahradit povinný svod plemeníků doživotní bonitací.

Navrhuji bonitaci psa dvakrát za život a to druhou po dvou letech první bonitace s tím, že mu bude přiznaná doživotní chovnost. I pes, který by nebyl předveden na svodu plemeníků, může být dobrým psem v chovu . Pokládám za diskriminaci zastavení chovnosti psa, kvůli neúčasti na svodu plemeníků.

 

Romana Čermáková - jednatel a výcvikář pobočky

Návrh na změnu znění je označen červenou barvou.


Článek 1 - všeobecná ustanovení


  1. ..............
  2. Bonitace u feny se provádí jednou za život zvířete. Bonitace u psa se provádí celkem dvakrát za život zvířete. Druhá doživotní bonitace se provádí nejdříve po dvou letech po absolvování první bonitace. Ve výjimečných případech může předsednictvo RKČR nařídit nebo povolit, na základě návrhu poradce chovu nebo písemné žádosti majitele postiženého zvířete, přebonitaci jedince. Výsledek přebonitace, zadaný kód a rozhodnutí o chovnosti jedince je neodvolatelně platné.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

druha bonitace

(J.J., 26. 2. 2009 11:36)

Ne kazdy ale jde na prvni bonitaci ve 2letech a tim padem muze take nekteremu psovi vyjit druha bonitace i v dobe kdy nemusi byt v tak dobre kondici aby se predvedl tak aby mel lepsi nebo stejny povahovy kod.Proto jsem i psal ze by to nektere mohlo vyjit draz nez pri svodu plemeniku - ne kazdy chodi za zivot psa 3x. Myslim ze "opakovane" bonitace - udelovani povahovych kodu je nesmysl. Uz ted se stejne neda dle kodu vybirat pes ani fena a tak je to jen dalsi pritez pro chovatele. Myslim ze nejsnazsi cesta je pouze zmenit povinny svod plemeniku na nepovinny a nevymyslet zadne dalsi bonitace a komplikujici veci pro jiz tak silne redukovanou chovatelskou zakladu...

odpověď

(R.Č., 26. 2. 2009 11:29)


Nechci zrušit svody plemeníků-pouze zrušit povinnou účast.Je na majiteli zda tam psa nahlásí ve svém zájmu a nebo ne.Pokud počítám dobře tak pes se musí minimálně 3x za svůj život zůčastnit svodu plemeníků (pokud chce krýt)a to je 3x420 a k tomu ještě poplatek za bonitaci.Nemyslím si, že by druhá bonitace vyšla dráž než povinná účast na svodech plemeníků.Tak jak to navrhuji já by se zplatilo pouze 2x za bonitaci a pes může krýt celý život bez omezení svodem plemeníků.Tu druhou bonitaci navrhuji z toho důvodu, že se po dvou letech můžeme utvrdit v tom, jak se pes za tu dobu změnil a nebo ne. stejně tak to mají ovčáci a nic špatného v tom nevidím.naopak- povaha psa se může předvést ještě lépe než při první bonitaci-protože bude pes ještě zralejší a zkušenější než před první bonitací.je to na uvážení- samozřejmě budou zastánci pouze jedné bonitace- tak to bude jednodušší...pro víc lidí v klubu..

Svod plemeniku

(J.J., 25. 2. 2009 9:06)

osobne si myslim, ze by bylo vhodnejsi udelat ze svodu plemeniku nepovinnou akci nez zavadet povinnou druhou dozivotni bonitaci. Myslim ze by to neprineslo nic noveho-prinosneho, kdyz pominu nejake penize pro klub, kdyz by to vlastne majitele psa vyslo draz nez zminovany svod plemeniku(ne kazdy se zucastni vice svodu plemeniku) takze by vlastne zaplatil o 80kc vice. Svod plemeniku by mel byt pro prezentaci psa a majitele a proto i dobrovolnym, kdo chce at se ho zucastni. Je to svym zpusobem reklama, nebot vychazi vysledky,fotografie v katalogu.

reakce

(R.Čermáková, 25. 2. 2009 8:29)

Díky za komentář. Svody plemeníků stejně neovlivńovaly povahový test při kousání, bylo to pouze předvedení psa co umí a nikdo tam psa nehodnotil podle povahy jak kouše a jak se chová.Nikoho tento svod opravdu nezajímá. Otázka bonitace a jejich posuzování je jiná věc.´Proto místo svodu navrhuji druhou bonitaci.Také je možné navrhnout pouze jednu bonitaci jako je doposud.Proto je tento návrh, aby se vše probralo a pak se rozhodneme, zda návrh má cenu nebo ne.

Reakce na návrh

(Karbanovi, 24. 2. 2009 21:32)

Svod plemeníků, jako takový se nám zdá také zbytečný.Svodů se zúčastňují pouze majitelé psů a nikoli majitelé fen, které tato akce evidentně nezajímá a psům, kteří nemají na to aby odkousali regule umožňují předvést se na náhradní akci kde kousat nemusí. S návrhem souhlasíme, ale pouze v případě, že bonitace rtw bude podléhat sjednocujícím pravidlům,ohledně provádění povahového testu. Provádění současných bonitací je nejednotné a tudíž zavádějící.